Näitus “Peidus pool”

Näitus “Peidus pool” on aprillis ja mais avatud Tartu Salemi kirikus. Näitust saab vaadata kiriku ürituste ajal või tööpäevadel kell 10 – 16 helistades telefonil 738664 või 58136928.

Toivo Pilli poolt kirjutatud saatesõnad näitusele.

Peidus pool on varjatud, kuid alati kohalolev. See ei pruugi olla tume. See ei pruugi olla võõras. See ei pruugi olla hirmutav. Nii võib küll olla, paraku. Aga mõnikord on vastupidi. Varjatuks jääb hoopis meie pärisolemus, ellu kaasa antud väärtuslik and. Peidus pool on osa meist endist ja ilma selleta ei ole me päris need, kes me tegelikult oleme.

Argielus ei panda varjatut tähelegi. Lihtsalt elatakse. Aga on neid, kellele on kingitud suuremat tundlikkust. Juhan Liiv tajus seda traagiliselt… „Must lagi on meie toal,“ kirjutas ta. Vahest projitseeris ta oma luuletusse enda varjupoole, tahmunud mina, mis talle õlgadele vajus, hingegi mattis ja taevast piiras. Aga ilma selleta ei oleks meil Juhan Liivi, üht Eesti luule suurkuju…

Aga mõnikord jääb varjatuks suur rikkus, mis inimesse ja eluvõimalustesse pandud. Kunstiajaloos on teada lugusid, kus väärtuslik teos on müüdud tühise hinna eest, sest keegi ei osanud märgata selle tõelist tähendust ja mõju. Alles hiljem… Vahest tasub küsida: ega ometi pole ma jätnud peidust väja toomata jõudu ja ilu, mis on minule antud? Peidus pool võib tähendada niisugustki üleskutset: teha nähtavaks, mis seni jäänud märkamata või unustatud unarule!

Käesolev näitus kutsub kaasa mõtlema. Mis on minu peidus pool? Mis on mu kaaslaste peidus pool? On see helge või hämar? Või mõlemat? Kuidas on see osa minust ja mida ma sellega peale hakkan? Kuidas loovus ja looming puudutab peidus poole piire? Või avab aknaid? Mis on maailmas varjatut, mille ilmumist ootame? Mille nähtavaks muutmisele tahame aidata kaasa? Ja mis on see, mis peabki jääma saladuseks?

Üks vana lugu räägib sellest, et kui Jumal lõi maailma, siis oli kogu maailm kirkalt täidetud Tema au ja hiilgusega. Pattulanguses aga purunes Jumala au miljoniks-miljoniks väikeseks killuks, mis nüüd peidetult on kogu loodus. Ka inimeses. Iga kord, kui keegi teeb midagi head – ja midagi ilusat – hakkab mõni nendest kildudest hiilgama, muutub nähtavaks, liigub teistele kildudele lähemale, et tulemuseks oleks suurem terviklikkus ja kooskõla.

 

Lisainfo näituse kohta: Külli Hansen – hansenkylli@gmail.com